BIOLOGIJAPicture1

Početke biologije nalazimo kod Aristotela koji je opisao oko 500 životinjskih vrsta.Nakon otkrivanja mikroskopa otkrivene su ćelije i započinje razvoj citologije, a u 18. veku Carl Von Linne opisuje i sistematizuje mnoštvo biljnih i životinjskih vrsta. Nakon njega Georges Curvier utemeljuje komparativnu anatomiju, a Charles Darwin postavlja teoriju evolucije.

Picture2

Pet principa za koje su može reći da su temelj moderne biologije su:

 • Ćelija je osnovna jedinica života.
 • Nove vrste i nasledne osobine rezultat su evolucije.
 • Gen je osnovna jedinica nesleđivanja.
 • Organizmi  regulišu svoje unutašnje mehanizme, kako bi održali stabilno zdravstveno stanje.
 • Živom organizmu neophodni su materija i energija.

 

Da li ste znali da:Picture3

 • su slonovi jedine životinje koje ne mogu skakati?
 • riba koja živi ispod 800 metara ispod površine mora nema oči?
 • je kod čoveka dužina od ručnog zgloba do lakta jednaka dužini stopala?
 • kvakanje patke ne pravi eho ali niko ne zna zbog čega?
 • mačke ne osećaju sladak ukus?
 • je nojevo oko veće od njegovog mozga?
 • leptiri osećaju ukus preko svojih nogu?
 • je jezik najjači mišić u ljudskom telu?
 • ljudska glava sadrži 22 kosti?
 • Picture6za jedan kilogram meda pčele moraju da posete 4 miliona cvetova i pređu put 4 puta duži od zemljinog obima?
 • zarez napravljen na kori stabla uvek ostaje na istom rastojanju od zemlje iako stablo konstantno raste?
 • jedna šargarepa sadrži preko 200% preporučljive dnevne doze vitamina A?

 

 

 • Ako bi u borbi za medalju učestvovao i evropski zec, Jusein Bolt sprinter s Picture7Jamajke
  koji 
  trenutno drži svetski rekord na 100 metara bi za njim zaostao 4 sekunde.
 • Zlatnu medalju ubedljivo bi odneo pegavi sprinteriz porodice mačaka- GEPARD koji prilikom lova može da trči brzinom od oko 115 km/h što je oko 32 m/s.  To je oko tri puta brže od najbržeg čoveka – Juseina Bolta !!!

 

 • Lepezasta sabljarka je rekorder u vodi. Prilikom lova plena pliva brzinom od okoPicture8 100 km/h, tako da bi višestruki olimpijski rekorder Michael Phelps, koji pliva
  brzinom 8 km/h, ostao daleko iza nje.
 • Sinhronizovano plivanje je sport koji obuhvata elemente plivanja,gimnastike i plesa. Ukoliko se plivačice sinhronog plivanja uporede sa običnom sipom, mogli bi reći da su one ipak amateri. Nakon osvjanja ženke, par sipa započinje sinhrono plivanje Picture9sa maksimalnom ujednačenošću svakog pokreta. Ovakva sinhronizcija postiže se zahvaljujući velikim nervnim vlaknima koja brzinom svetlosti prenose naredbu mišićima i pegama na koži. Ovome doprinose i veoma složene oči, koje su prilagođene za vrhunski trodimenzionalni vid.
 • Pre oko 4.000 godina jedan kineski ribar, da bi utolio glad, odlučio se da Picture10otvori nekoliko morskih školjki, i tako je postao verovatno prvi čovek koji je otkrio bisere. Biseri nastaju kada u unutrašnjost jedne školjke upadne nešto što je može ozlediti, recimo zrno peska. Tada ga ostriga oblaže sa nekoliko slojeva sedefaste materije kojom oblaže i unutrašnjost svoje ljušture, te zalutalo zrno peska postaje BISER.
 • Picture11Zašto osećamo žeđ? U mozgu postoji centar za žeđ koji reaguje na određenu količinu soli u krvi. Ako se ta količina izmeni, centar reaguje tako što šalje poruke zadnjem zidu ždrela. Odatle one odlaze u mozak i usled takvih kombinovanih osećaja nastaje žeđ.
 • Ljudi koji se izgube u magli ili snežnoj mećavi često idu u krug satima, Picture12zamišljajući da idu u određenom pravcu. Posle nekog vremena stižu tačno na ono mesto odakle su pošli. Ovo se dešava jer je naše telo asimetrično. Ako se mišići na desnoj strani razlikuju od onih na levoj, to utiče na način hoda. Kada zatvorimo oči, kontrola našeg koraka zavisi od mišića i strukture tela, a jedna strana nas tera da zaokrenemo u nekom pravcu. Na kraju idemo u krug!
  Picture13
 • Kroz nastavu biologije polaznik razvija veštine i umeća za izvođene jednostavnih ogleda, uči da formuliše pitanje ili problem, sakupi podatke, analizira ih i upotrebi, izdvoji važno od manje važnog, potkrepi svoja objašnjenja dokazima. Ovakvo upravljanje sopstvenim učenjem omogućava polazniku da se oseća uspešnijim i da ga motiviše u sticanju novih znanja i njihovoj primeni.

Učite sa nama, jer:Picture14
učenje biologije omogućiće izgradnju osnovnih znanja o živom svetu, kao i umenja, stavova i vrednosti potrebnih za odgovorno razmišljanje, odlučivnje i postupanje u svakodnevnom životu.